Чи можуть вимагати погашення боргу за мікрокредитом з іншої людини: пояснення юристки

У випадках відвертих погроз й образ рекомендовано звернутися до відділку поліції

При оформленні заявки на швидкий кредит вказують контакти друзів або рідних, яким починають телефонувати у випадку, коли позичальник гроші не повертає. Кредитори у них можуть вимагати сплатити кошти, однак не завжди такі вимоги є законними.

Про це розповіла юристка Марина Тетерук виданню “Вікна”. За її словами, можна укласти договір поруки, за яким поручитель зобов’язується перед кредитором боржника за виконання ним свого обов’язку.

“Отже, якщо особа (родич чи інша довірена особа) жодних договорів не укладала (зокрема, в електронному вигляді), то будь-яких зобов’язань перед кредитором вона не має. Відповідно, вимагати щось в цієї особи також підстав немає”, – наголосила вона.

Водночас кредит може вплинути на родичів, наприклад, якщо його взяв хтось із подружжя. Крім того, боржником може стати спадкоємець людина, яка має повернути гроші.

Також у випадку, коли вам телефонують стосовно кредиту, який ви не брали та не виступали за ним поручителем, то порушують Закон України Про захист персональних даних. Зокрема, ПІБ та номер телефону є такими, а згоду на їхнє використання ви не давали.

У разі такого порушення необхідно звернутися до спеціально уповноваженого органу державної влади з питань захисту персональних даних (уповноваженого Верховної Ради України з прав людини) чи до суду. Зі скаргою можна звернутися до НБУ, а Тетерук пояснила, як це зробити:

заповнити онлайн-форму за посиланням;
надіслати звернення на електронну пошту [email protected];
здійснити дзвінок на номер контакт-центру 0 800 505 240.

“У зверненні важливо зазначити суть питання, назву установи, якої стосується звернення, своє ПІБ, місце проживання та адресу електронної пошти. Зазвичай звернення розглядають у строк не більш як один місяць із дня їх надходження”, – зазначила юристка.

Крім того, погрози, а також цілодобові дзвінки боржнику та членам родини, використання лайки в повідомленнях тощо, порушують низку статей Конституції України (статті 3, 21, 22 та 32), Цивільного кодексу України (статті 3, 291, 301, 302 та 308), Кримінального кодексу України (статті 182, 355). У випадках образ і погроз рекомендовано звернутися до відділку поліції за місцем проживання із заявою про відкриття кримінального провадження.

“Бувають випадки отримання листів із нібито судовими рішеннями про стягнення боргу. У такому випадку можна звернутися до суду за місцем свого проживання (постановлення рішення) або самостійно перевірити на вебпорталі Судової влади України наявність відповідного рішення суду”, – додала Тетерук.

Верховна Рада прийняла закон про кредитні спілки

Верховна Рада України 14 липня ухвалила законопроєкт №5125 “Про кредитні спілки”. Його підтримали 258 народних депутатів. Документ розширює перелік послуг, які надаються відповідними спілками. Зокрема, удосконалює систему управління ними та встановлює вимоги до структури капіталу.

Новий закон дозволить кредитним спілкам надавати нові види фінансових послуг. Зокрема, обмін валют та окремі види платіжних послуг. Також підвищується рівень капіталізації та стресостійкості кредитних спілок для зміцнення надійності сектору та довіри до нього споживачів.

Раніше ми повідомляли, що економіст Олександр Охріменко зазначає, що сьогодні український малий бізнес може отримати пільгові кредити та гранти. Йдеться не лише про державну програму кредитування 5-7-9, а й про гранти та мікрокредити, які надають наші європейські партнери.

Наші контакти