“Доступна” іпотека під 7% у ПриватБанку перетворилася на непосильний тягар для його клієнта
Пільгова іпотека виявилась не пільговою
Юрист радить позичальнику звернутися до суду
На сайті відгуків про роботу банків клієнт ПриватБанку розповів, як у 2021 році взяв пільговий кредит та виплачував його. Але згодом з’ясувалось, що клієнт не мав права на пільгу, тож має сплачувати значно більші відсотки. Тож, сумлінний позичальник перетворився на злісного неплатника. Що про це кажуть у ПриватБанку та які поради дає юрист, пише Інформатор.
Пільговий кредит у ПриватБанку виявився не пільговим
Автор відгуку пише, що у 2021 році оформив у Приватбанку кредит на житло за програмою «Доступна іпотека 7%». Всі необхідні документи, довідки та заяви він надав у банк. Перевірку площі предмету іпотеки та оцінку проводив незалежний суб’єкт оціночної діяльності, акредитований у Приватбанку. В результаті NickT запевнили, що квартира не потребує додаткових перевірок, оскільки «повністю задовольняє умовам Порядку та Програми». Майже рік користувач сплачував кредит; з його слів, вчасно і без прострочок. Тому повідомлення від банку про наявність заборгованості стало для нього цілковитою несподіванкою.
«Виявилося, що наша квартира не відповідає умовам участі в програмі, бо площа більша на 1,7 кв.м. і наш кредит виключили з програми. Окрім величезного боргу, який ПриватБанк тепер самостійно списує з мого рахунку щомісяця (бо Фонд забрав у них компенсацію майже через рік після того, як кредит було видано) є ще інші дивні борги: ПриватБанк повідомляє про необхідність відшкодувати Банку витрати по сплаті податків до бюджету, що були сплачені Банком при поверненні Фонду Розвитку Підприємництва суми 35 тис грн. неправомірно отриманої підтримки, компенсованої Фондом», — розповідає клієнт ПриватБанка.
Користувач обурюється, що рішення про видачу кредиту приймав банк і Фонд розвитку підприємництва, а відповідальність за допущені помилки повністю переклали на позичальника. Він запевняє, що не оформляв би іпотеки, якби у ПриватБанку сказали, що квартира не відповідає вимогам програми.
Що відповів ПриватБанк
«На жаль, у відгуці недостатньо даних, щоб ідентифікувати вас та перевірити інформацію за ситуацією. Ми звернулись в приватному повідомленні, щоб уточнити ваші контакти», — відреагували на відгук у службі підтримки Приватбанку.
Практично те ж саме відповіли у фінустанові і на звернення сайту «Мінфін», зауваживши, що коментувати без даних немає сенсу, адже не можна ствердно відповісти, яка ситуація мала місце.
«Для того, щоб сформувати коментар, слід розібратись у ситуації та перевірити інформацію», — резюмували у ПриватБанку.
Поради юристів
Керуючий партнер адвокатського об’єднання «Suprema Lex» Віктор Мороз звертає увагу, що ситуація потребує більш детального вивчення й аналізу всіх документів. Втім, на його думку, дії банку правомірні, оскільки іпотечною програмою передбачені чіткі вимоги до нерухомості. Позичальнику експерт радить звернутися йому до суду.
«Фактично відбулося введення споживача в оману щодо умов кредитування, що дозволяє визнати кредитний договір недійсним і нічого не платити й повернути сплачене, правда, і квартиру доведеться повернути теж», — каже Віктор Мороз.
Способів, як убезпечити позичальнику себе від подібних неприємностей, за словами експерта, не так багато. Хіба що замовити оцінку в ще одного оцінювача.
Програма «Іпотека під 7%» від ПриватБанку дозволяє позичити від 100 тис. до 2 млн грн на термін від 12 до 240 місяців. Предметом іпотеки може бути нерухомість, зареєстрована відповідно до законодавства (квартира в житловому будинку квартирного типу (багатоквартирному будинку) та/або індивідуальний житловий будинок, прийняті в експлуатацію без вікових обмежень). Для міст-мільйонників – до 10 років. Загальна площа предмета іпотеки не може перевищувати нормативну площу предмета іпотеки більш як на 40%. Вартість загальної площі предмета іпотеки, що перевищує нормативну площу предмета іпотеки, сплачує позичальник відповідно до умов договору про придбання предмета іпотеки з власних коштів без компенсації відсотків.
“Банк гарантує повний юридичний супровід угоди з придбання нерухомості, а також дотримання всіх законів України під час її укладання”, – йдеться на офіційному сайті ПриватБанку.
Раніше Інформатор повідомляв, що змінилось після того, як ПриватБанк оновив додаток Приват24.