Е-рецепт на ліки: що про нього треба знати українцям

Фахівці МОЗ відповіли на найпоширеніші питання.

В Україні, з введення електронного рецепта на всі рецептурні препарати, у громадян виникає багато запитань. У Міністерстві охорони здоров’я дали відповіді на запитання українців щодо отримання е-рецепта.

На які препарати треба мати е-рецепт

Е-рецепт пошириться на всі зареєстровані в Україні лікарські засоби, що підлягають відпуску за рецептом лікаря. При цьому перелік рецептурних ліків не розширюється. Усі ліки, що й раніше підлягали відпуску за рецептом лікаря, можна буде отримати, зокрема, і за електронним рецептом.

Чи можна купити ліки за паперовим рецептом

У МОЗ зазначили, що е-рецепт буде впроваджуватися поступово: за відсутності світла чи звʼязку у медичному закладі лікар, як і раніше, зможе виписати рецепт на спеціальному паперовому бланку.

Чи потрібна декларація з сімейним лікарем, щоб отримати е-рецепт

Електронний рецепт можна буде отримати незалежно від наявності декларації з сімейним лікарем. Водночас пацієнт має бути обов’язково зареєстрований в електронній системі охорони здоров’я – це проста процедура, яку може швидко здійснити будь-який лікар.

Хто може виписати електронний рецепт

Випитати е-рецепт можуть лікарі всіх спеціальностей у державних, комунальних чи приватних клінік або ж лікар-ФОП. Пацієнти у віддалених регіонах зможуть придбати рецептурні ліки за паперовим рецептом від фельдшера.

Чи може лікар виписати е-рецепт на певну торгову назву препарату

Е-рецепт не містить торгових назв препаратів, а лише міжнародну непатентовану назву, іншими словами – діючу речовину. Так пацієнт самостійно приймає рішення щодо бренду препарату з відповідною діючою речовиною.

Чи може пацієнт купить меншу кількість ліків за рецептом, ніж призначив лікар

Погасити електронний рецепт можна частково, тобто придбати меншу кількість ліків, аніж виписав лікар.

Можна одноразово погасити рецепт на мінімальну кількість препарату (блістер або ампулу). При цьому повторно отримувати рецепт для відпуску залишку ліків не потрібно.

Чи обов’язково пацієнту мати телефон, щоб отримати е-рецепт

У разі, якщо людина не має мобільного телефону, лікар надрукує спеціальну інформаційну пам’ятку, де будуть вказані:

  • деталі призначення препарату;
  • номер та код для погашення рецепта в аптеці.

Чи є виключення на відпуск ліків на території, де ведуться бойові дії

В Україні на період воєнного стану буде діяти виключення на придбання рецептурних ліків без рецепта лікаря в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення активних військових (бойових) дій.

Наші контакти