Контроль НБУ за грошовими переказами: як Нацбанк буде отримувати інформацію від банків

Передавати інформацію в НБУ банки будуть з 5 червня

В одному з державних банків пояснили, як будуть передавати банки дані НБУ про всі карткові платежі населення

Стало відомо, як саме українські банки будуть звітувати Національному банку України (НБУ) про карткові операції населення. Як повідомило джерело в одному з державних банків, дані про платежі будуть вносити в спеціальну таблицю, яку передаватимуть Нацбанку.

За словами джерела одного з банків України, інформація про низку видів карткових операцій попередньо будуть передаватися без детальних подробиць щодо даних фізичних осіб. Тобто в Нацбанк передаватимуть дані, скільки фізособа провела операцій з вказівкою суми.

Джерело додало, що Нацбанк зможе запросити від банків більш детальну інформацію, якщо дії за якимись операціями здадуться підозрілими. Зокрема, йдеться про ріст розміру грошових переказів. Тобто, якщо фізособа й компанія здійснювала перекази на плюс-мінус однакові суми, то, вірогідно, регулятор, не запросить додаткову інформацію про рахунки.

Пізніше в НБУ опублікували пояснення щодо цієї ситуації. Там заявили, що використовують зазначену у ЗМІ інформацію “виключно в наглядових цілях з метою посилення контролю за дотриманням банками вимог законодавства України”. Тобто у своєму релізі НБУ фактично підтвердив слова джерела.

“Інформація про те, що Національний банк України збирає дані про всі платежі фізичних осіб, не відповідає дійсності. У листі НБУ (№ 25-0005/38228), який викликав резонанс у ЗМІ, не йдеться про фізичних осіб. Запитувані дані не передбачають збору інформації, персональних даних фізичних осіб”, – повідомляє НБУ.

Регулятор пояснив, що надіслав банкам лист-нагадування і обгрунтував його мету.

“Наразі Національний банк продовжує здійснення перевірок низки банків та небанківських фінансових установ, діяльністю яких можуть стати ознаки порушення законодавства України у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму та фінансування розповсюдження зброї масового знищення та у сфері платіжного законодавства”, – додали в НБУ.

Деталі нововведення НБУ

Нацбанк, як повідомлялось, розіслав банкам лист, в якому зобов’язав їх надавати звіти про всі карткові платежі своїх клієнтів. Нововведення, стверджувалось, запрацює вже з 5 червня. Щотижня до 16:00 банки повинні будуть доповідати НБУ про карткові операції своїх клієнтів. Це стосуватиметься як фізичних, так і юридичних осіб.

Українські банки, як повідомлялося, надаватимуть звіт регуляторові про перекази грошей з карти на карту, поповнення/зняття готівки, оплату товарів в Інтернеті та переказ коштів з карти на розрахунковий рахунок компанії або виплати на карти клієнтів з рахунку компанії.

Як писав Інформатор раніше, НБУ наказав українським банкам збирати інформацію про зв’язки клієнтів з росією. Зазначалося, що Національний банк має право звернутися до банку з окремим запитом для отримання відомостей про виявлені банком зв’язки клієнтів та їх контрагентів із державою-агресором.

Крім того, повідомлялося, що НБУ запровадив обмеження на оплату цифрового контенту. Отримувати кошти за надання платного контенту в Інтернеті можуть лише ідентифіковані особи чи компанії.

Наші контакти