Мобілізація в Україні: як має проходити медкомісія для резервістів

Існують певні правила медогляду військовозобов’язаних.

Через військове вторгнення Росії в Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан. Мобілізації підлягають військовозобов’язані чоловіки від 18 до 60 років. Вони отримують повістки, проходять співбесіду та медогляд. У наказі Міноборони “Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України” прописано, як має відбуватися медогляд резервістів.

Медогляд резервістів: хто має його проходити

Медичний огляд резервістів проводиться:

  • з числа військовозобов’язаних запасу за рішенням військового комісара, начальника ТЦК – ВЛК військового комісаріату, ВЛК ТЦК, гарнізонною, госпітальною ВЛК;
  • з числа військовослужбовців строкової військової служби, які звільняються з військової служби за рішенням командира військової частини, – гарнізонною, госпітальною ВЛК.

Медичний огляд резервістів з числа льотного складу, АП проводиться відповідно до вимог розділу III Положення.

Коли проводиться медогляд

Медичний огляд резервістів (крім льотного складу, АП) проводиться при прийомі на службу у військовому резерві та перед укладанням чергового контракту.

Також медогляд проводиться за рішенням командира військової частини у разі неможливості виконання резервістом обов’язків за призначенням за станом здоров’я.

Які лікарі мають оглядати резервістів та які аналізи треба здати

Перед медоглядом громадянам, які розглядаються кандидатами для проходження служби у військовому резерві, проводиться:

  • загальний аналіз крові;
  • загальний аналіз сечі;
  • біохімічний аналіз (цукор, білірубін, аланінамінотрансфераза (АЛТ);
  • серологічний аналіз крові на: антитіла до вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ), антиген до вірусу гепатиту “В” (HBsAg), антитіла до вірусу гепатиту “С” (anti-HCV), реакція мікропреципітації з кардіоліпіновим антигеном (RW);
  • визначення групи крові та резус-належності;
  • рентгенологічне (флюорографічне) дослідження органів грудної клітки;
  • ЕКГ.

Інші дослідження можуть проводитися за необхідності. У наказі прописано, що всі кандидати мають надати довідку про проведення обов’язкових попереднього та періодичного психіатричних оглядів, сертифікат про проходження профілактичного наркологічного огляду.

Кожного резервіста оглядають такі лікарі: хірург, терапевт, невропатолог, психіатр, окуліст, оториноларинголог, стоматолог, дерматолог. За медичними показаннями резервіста також можуть оглядати лікарі інших спеціальностей.

Хто робить висновок про придатність або непридатність резервіста

На кожного кандидата заводиться Картка обстеження та медичного огляду. Оцінка стану здоров’я кандидатів на військову службу в резерві проводиться згідно зі статтями Розкладу хвороб та ТДВ.

Після проведення медичного огляду ВЛК виносить постанову: “Придатний (або непридатний) до служби у військовому резерві за спеціальністю (вказати спеціальність)”.

Військовозобов’язані, які були звільнені з військової служби за станом здоров’я, розглядаються кандидатами для проходження служби у військовому резерві в разі їх одужання.

“У разі відмови кандидата від обстеження, а також виявлення захворювання, що перешкоджає проходженню служби у військовому резерві, ВЛК приймає постанову: “Непридатний для проходження служби у військовому резерві”, – йдеться у документі.

Що відбувається після медогляду

Постанова ВЛК про придатність кандидата для проходження служби у військовому резерві оформлюється довідкою ВЛК у двох примірниках, затвердженню штатною ВЛК не підлягає і дійсна протягом шести місяців з дня проведення медичного огляду. Перші примірники оформленої довідки додаються до особової справи резервіста, другі примірники залишаються в гарнізонній (госпітальній) ВЛК, у ВЛК ТЦК як додаток до книги протоколів засідання ВЛК.

Під час проходження медогляду при прийомі на службу у військовому резерві у разі винесення постанови ВЛК про непридатність для проходження служби у військовому резерві причинний зв’язок захворювання не встановлюється.

Резервісти знаходяться на медичному забезпеченні у лікувально-профілактичних закладах МОЗ України. У разі виникнення захворювання (травми) у резервіста, який знаходиться на зборі, стаціонарне лікування (денний стаціонар) проводиться у військовому лікувальному закладі за направленням командира частини (зборів) до визначеного кінцевого результату захворювання.

Після закінчення лікування відпустка за станом здоров’я, звільнення від виконання обов’язків військової служби не надається, такі особи звільняються від зборів.

У разі захворювання (наслідків травми) у резервіста, який проходить збори, які згідно зі статтями Розкладу хвороб передбачають непридатність (обмежену придатність) до військової служби, ВЛК виносить відповідну постанову та оформлює медичні документи в установленому законодавством порядку. Свідоцтво про хворобу підлягає розгляду та затвердженню штатною ВЛК.

При повторному огляді перед укладанням чергового контракту, якщо резервіст визнаний таким, що потребує лікування, то за поданням військового комісаріату, начальника ТЦК він направляється на лікування до відповідного цивільного лікувального закладу. Після закінчення лікування резервіст оглядається ВЛК військового комісаріату, ВЛК ТЦК.

Наші контакти