На українських підприємців чекають великі штрафи з 1 жовтня: за що каратимуть

Данило Гетманцев звернувся до громадян з приводу введення покарання вже цієї осені.

Торгівля без касових апаратів в Україні каратиметься штрафом вже з 1 жовтня. Підприємці мають попіклуватися про встановлення реєстраторів розрахункових операцій (РРО). Платити доведеться від 100% до 150% від вартості проданих без касових апаратів товарів.

Про це повідомив голова фінансового комітету Верховної Ради, нардеп від “Слуги народу” Данило Гетманцев у коментарі “Українському радіо”.

“Я хочу звернутися до підприємств торгівлі стосовно встановлення касових апаратів. З 1 жовтня будуть впроваджені великі штрафи за невстановлення цих апаратів. Перевірки касових апаратів відновлені”, – сказав Гетманцев.

За словами нардепа, планові перевірки бізнесу будуть відновлені, але не у повному обсязі. Вони стосуватимуться лише певних груп платників податків, зазначив голова профільного комітету.

“Це підакцизні товари: горілка, тютюн, паливо, електроенергія, банківські й фінансові установи, а також гральний бізнес. Днями буде ухвалено план податкових перевірок. І до кінця року перевірять усі підприємства”, – сказав Гетманцев.

Що чекає на підприємців

З 1 жовтня повертається відповідальність за порушення у сфері застосування РРО. Але є звільнення від фінансової відповідальності за порушення з РРО на прифронтових територіях (окрім торгівлі підакцизними товарами).

Державна податкова служба перевіряє використання РРО підприємцями та штрафує у разі виявлення порушень. Штраф накладають на кожну транзакцію без фіскалізації. Сума штрафу залежить від суми чека і кількості виявлених порушень.

  • Перше порушення: 100% від суми продажу товарів, робіт або послуг, учинених із порушеннями;
  • Друге та наступні порушення: 150% від суми продажу товарів, робіт або послуг, учинених із порушеннями.

Зазначимо, що з 1 серпня 2023 року по 31 липня 2025 року, але не пізніше ніж до дати припинення воєнного стану, для ФОП на ЄП діють знижені розміри штрафів: 25% замість 100% за перше порушення й 50% замість 150% — за кожне наступне. Але це не стосується платників ПДВ та продажу підакцизних товарів.

Повернення довоєнних податків

З 1 серпня 2023 року Україна поступово повертається до довоєнної системи оподаткування. Відповідний закон №3219 президент України Володимир Зеленський підписав в липні. Цим документом передбачені продовження мораторію на податкові перевірки до кінця війни, але частково контроль ДПСУ все ж повернеться.

Зокрема, законом було скасовано такі норми:

  • можливість для ФОПів та юридичних осіб бути платниками єдиного податку III групи із застосуванням ставки єдиного податку в розмірі 2% від суми доходу;
  • можливість для ФОПів платників єдиного податку І та II груп не сплачувати єдиний податок;
  • незастосування штрафних санкцій за порушення податкового законодавства;
  • зупинення перебігу строків (подання податкової звітності, строків отримання податкової інформації органами контролю).
Наші контакти