Пільги за кредитами для військовослужбовців в Україні: як захистити свої права в банках та фінустановах

Поки військовослужбовці захищають Україну, їх права за кредитними зобов’язаннями можуть бути порушені банками чи мікрофінансовими компаніями

Пільги за кредитними зобов’язаннями діють для військовослужбовців – з початку і до закінчення особливого періоду. А для резервістів та військовозобов’язаних – з моменту призову під час мобілізації і до закінчення особливого періоду. Що треба знати військовим та їх сім’ям для безпечного управління своїми особистими фінансами – розповіли юристи.

На які кредитні пільги мають право військові

Військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації у зв’язку з особливим характером військової служби, яка пов’язана із захистом України.

До таких пільг належать:

  • звільнення від сплати відсотків за користування кредитом;
  • звільнення від сплати штрафів/пені за несвоєчасну сплату платежів по кредиту перед підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, у тому числі банками та фізичними особами (частина п’ятнадцята статті 14 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей»).

“Для звільнення військовослужбовців від нарахування штрафів, пені та відсотків за користування кредитом необхідно письмово повідомити банк про проходження військової служби та надати підтверджуючі документи”, – йдеться в роз’ясненні Міністерства юстиції.

Які документи потрібно подати для отримання кредитних пільг

Військовослужбовці підтверджують документами проходження служби та право на пільги. Вони подають до банку:

  • Для військовослужбовців – військовий квиток, у якому в відповідних розділах здійснюються службові відмітки або довідку про призов військовозобов’язаного на військову службу, видану військовим комісаріатом або військовою частиною.
  • Для резервістів − витяг із наказу або довідку про зарахування до списків військової частини, які видаються військовою частиною (згідно з листом Міністерства оборони України від 21 серпня 2014 року № 322/2/7142).

“Такі документи можуть отримати родичі військовозобов’язаних та резервістів для пред’явлення їх за місцем вимоги. Дані пільги не стосуються погашення основного боргу за кредитною заборгованістю або тіла кредиту”, – уточнюють юристи.

Однак, військовослужбовці можуть звернутися із письмовою заявою до банку з проханням проведення реструктуризації кредиту. До заяви потрібно додати документи, що підтверджують проходження військової служби та інші документи про матеріальне становище заявника.

Коли не нараховується пеня і штрафні санкції

Штрафні санкції, пеня за невиконання зобов’язань перед підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, у тому числі банками та фізичними особами, а також відсотки за користування кредитом не нараховуються:

  • військовослужбовцям, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, на весь час їх призову;
  • військовослужбовцям під час дії особливого періоду, які брали або беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, які перебували або перебувають безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

“Винятком є кредитні договори щодо придбання майна, яке віднесено чи буде віднесено до об’єктів житлового фонду (житлового будинку, квартири, майбутнього об’єкта нерухомості, об’єкта незавершеного житлового будівництва, майнових прав на них) та/або автомобіля”, – звертають увагу юристи.

Що робити, якщо порушені права за кредитними зобов’язаннями

У разі порушення прав військовослужбовця за кредитними зобов’язаннями необхідно:

  • Звернутись до банку з вимогою провести звірку зобов’язань та отримати довідку із сумою залишку заборгованості по тілу кредиту, а також процентах, комісіях, штрафах тощо.
  • Звернутись до банку із заявою про звільнення від сплати процентів, комісій, штрафів за кредитним договором та про надання кредитних канікул.
  • У разі незадоволення банком зазначених у заяві вимог – звернутись до керівництва банку з аналогічною заявою, у якій навести відомості про попереднє листування з банком.
  • У разі незадоволення або часткового незадоволення банком зазначених у заяві вимог – звернутись до суду з позовом до банку. У якості заходів забезпечення позову також можна просити суд тимчасово припинити нарахування платежів за кредитним договором.

Раніше ми писали, що парламент підтримав законопроєкт №8011 щодо створення державних гарантій для збереження можливості біологічного батьківства/материнства для захисників та захисниць України.

Наші контакти