Поки жінка була у Польщі, в Україні на неї оформили кредити: що було у суді
У лютому 2023 року суддя Деснянського районного суду Києва вирішувала, чи могла жінка під час заробітків за кордоном брати кредити в Україні.
В середині 2019 року жінка поїхала на заробітки у Польщу. Поки вона там працювала, хтось в Україні оформив на неї онлайн-кредити. Про це вона дізналася, коли за її українською адресою почали приходити листи з вимогами погасити борги.
Для того, щоб перевірити чи дійсно хтось оформив не неї позики, жінка звернулася до «Українського бюро кредитних історій». Виявилося, що в середині 2021 року від її імені отримали 4 тисячі гривень в компанії «Нові Кредити».
Для цього шахрай використав колишній номер телефону жінки, її паспортні дані, вказав її місце проживання та інші необхідні банківські реквізити. Щодо банківської картки, то вона згадала, що перед виїздом до Польщі закрила рахунок. Однак виявилося, що в той же день, коли шахрай оформлював кредит, то позикові гроші він отримав на її картку, яку потім остаточно закрив, а гроші перерахував на іншій рахунок.
Майже те саме відбулося з номером телефону жертви від lifecell. Останнє, що жінка пам’ятала, це те що номер відключили від мережі. Проте в день оформлення кредиту зв’язок відновився.
Звичайно, жінка звернулася до поліції й там почали шукати злочинця. Поки це тривало, вона подала позов до суду.
Що було у суді
Постраждала просила скасувати кредитний договір та прибрати інформацію про неї в компанії «Нові Кредити». Також вона розраховувала отримати 40 тисяч гривень компенсації.
Жінка наполягала, що у будь-якому разі на її ім’я не мали видавати займ, тому що тоді її паспорт був недійсним. Виявилося, що при досягненні 25-річного віку вона не вклеїла до паспорта нову фотокартку. Зробила вона це тільки тоді, коли приїхала в Україну у серпні 2021 року. І це було вже після того, як на її ім’я взяли кредит.
Однак в мікрофінансовій компанії були впевнені, що гроші видали законно. В компанії пояснювали, що для отримання грошей потрібно знати не тільки номер телефону того, на чиє ім`я хочуть отримати кредит, а й знати інші дані, необхідними для ідентифікації.
Як вирішують – давати гроші чи ні
Покроковий порядок проведення перевірки позичальника виглядає ось так:
- на сайті компанії оформлюється заявка на кредит;
- вноситься персональна інформація: прізвище, ім`я та по-батькові, дата народження, номер та серію паспорта громадянина України, дата видачі та орган, що його видав, відомості про місце проживання або місце перебування, податковий номер;
- система перевіряє, чи всі поля заповнені вірно;
- далі проходить ідентифікація через системи BankID;
- система проводить звірку податкового номера та мобільного телефону, які вказали в заявці з даними, що було отримано від системи BankID;
- якщо все вірно, дані переносяться до угоди;
- після цього на номер надсилається код, яким «підписують» договір.
Адвокат «Нових Кредитів» запевнив, що всі ці етапи перевірки «жінка» пройшла успішно та саме їй компанія переказала кошти.
Що вирішив суд
Суддя послухала обидві сторони та вказала на копію закордонного паспорта жінки, за яким вона на момент начебто отримання кредиту була за кордоном. Постраждала заробляла та не потребувала кредитних коштів.
Крім того, мобільний оператор lifecell підтвердив, що в день оформлення займу якийсь чоловік прийшов до сервісного центру у Кривому Розі та поновив SIM-карту жінки. А вона в цей час перебувала за кордоном. При цьому належність номера клієнтам в кредитній конторі не перевіряють.
Через ці обставини суддя вирішила, що немає ніяких доказів, що саме жінка звернулася по кредит та отримала гроші. Оскільки постраждала не підписувала угоду, то договір вважається не укладеним. А раз він не укладений, то скасовувати немає що. Але прибрати відомості про неї з даних компанії суддя вважала за необхідне. Саме таке рішення у лютому 2023 року прийняла суддя Деснянського районного суду Києва Валерія Бабко.
Але попереду у жертви злочинця ще одне засідання щодо позики в «Манівео», яке має пройти 21 березня 2023 року.