Проблема з обміном старих та зношених доларів: Нацбанк встановив нові правила для обмінників

Тепер головна вимога – аби банкнота була не підроблена
Тепер касир не зможе “на око” оцінити справжність банкнот або їхній стан і відмовляти в обміні валюти, бо йому “здалося, що десь не відповідає малюнок чи не такий колір”.

Українським фінустановам заборонили відмовляти в обміні валюти, грунтуючись на “людському факторі”. Тепер обмінник зобов’язаний здійснювати обмін, якщо лічильник або детектор підтвердив справжність купюр, тобто, не дивлячись на їх зношеність.

Про це повідомив голова НБУ Андрій Пишний. За його словами, така вимога унеможливить спекуляції.

“Нацбанк заборонив фінустановам відмовляти клієнтам в обміні валюти, якщо лічильник або детектор на касі підтвердив справжність банкнот”, – зазначив Пишний.

За його словами, тепер касир не зможе “на око” оцінити справжність банкнот або їхній стан і відмовляти в обміні валюти, бо йому “здалося, що десь не відповідає малюнок чи не такий колір”.

Пишний впевнений, що подібні нововведення повністю приберуть людський чинник під час обміну валют. Також він нагадав, що неприпустимо знецінювати купюри через їх дизайн.

“Нормативно-правовими актами НБУ прямо заборонено встановлювати будь-які подібні обмеження. Окремо хочу сказати про шахрайські пропозиції обміну 100 «білих» доларів на 90 «синіх» – це не просто грубе порушення, це – аморально і неприпустимо, особливо в умовах війни”, – нагадав він.

Обмінники почали встановлювати комісію на зношені купюри

Раніше НБУ повідомляв, що обмінники та банки посилили вимоги до стану банкнот, які здають українці. За зношеність банкнот чи банкноти давніх років випуску фінустанови вимагають сплатити велику комісію, або взагалі відмовляються їх приймати. Про умови обміну та яку валюту банки та обмінники зобов’язані приймати, нагадали в НБУ.

Зокрема фінустанови часто відмовляються приймати купюри з незначною потертістю, надписами та печатками, операції з якими без проблем здійснювали раніше. Натомість такі банкноти пропонують здавати з комісією у 10-15%, що раніше практикувалося тільки з дуже пошкодженими грішми.

8 червня голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев пригрозив обмінникам позбавленням ліцензії, якщо вони не припинять вимагати гроші за обмін валюти. Він наголосив, що мова йде про те, коли вимагають сплатити велику комісію за незначну зношеність банкнот.

Наші контакти