Що чекає на українців за борги за кредитами – пояснення омбудсмена

Яка відповідальність у разі прострочення за кредитами під час війни.

Офіс Уповноваженого Верховної Ради з прав людини підготував роз’яснення щодо особливостей виконання зобов’язань за кредитом в умовах воєнного стану. Інформація оприлюднена на сайті відомства.

“На час дії на території України воєнного стану законодавством України не передбачено скасування нарахування відсотків за користування кредитними коштами, а отже, таке нарахування є правомірним і позичальник має сплачувати тіло кредиту та нараховані відсотки”, – йдеться в повідомленні.

Відповідно до законодавства, починаючи з 24 лютого 2022 року та в період дії в Україні воєнного стану й у тридцятиденний строк після його припинення або скасування, у разі прострочення позичальником виконання грошового зобов’язання за відповідним договором до позичальника не можуть бути застосовані штрафні санкції за таке прострочення.

Зазначається, що громадяни не несуть відповідальність перед фінансовою (кредитною) установою, якщо прострочать зобов’язання за кредитом:

  • у випадку прострочення зобов’язань за кредитом не буде нараховано штрафні санкції, зокрема штраф, пеня та інші платежі, які вказані в кредитному договорі;
  • кредитор не має права підіймати процентну ставку за користування кредитом у разі невиконання зобов’язань. За винятком, коли договір передбачає встановлення змінюваної процентної ставки;
  • усі штрафи, пені та інші платежі, сплата яких передбачена договором про споживчий кредит, нараховані з 24.02.2022 року за прострочення виконання зобов’язань за кредитним договором, підлягають списанню.

Раніше ми писали, що Верховна Рада України ухвалила в другому читанні законопроєкт №7441-1 про списання кредитів на житло та авто, які були пошкоджені або зруйновані під час війни.

Наші контакти