Що робити, якщо аферисти взяли на ваше ім’я кредит: рекомендаці від юриста

Аферисти оформлюють кредити.  Юрист пояснив, що робити у випадку, якщо зловмисники оформили на вас борг.

Нерідко стається так, що колектори телефонують та вимагають в людини сплатити кредит, який вона не брала. Часто виявляється, що аферисти оформили на людину кредит. Юрист пояснив, що робити в таких випадках.

Про це розповів кандидат юридичних наук, адвокат Володимир Ігнатенко у подкасті “Гроші хороші” від “Гречки”. Експерт пояснив, що найчастіше такі ситуації стаються з позиками до 20 000 гривень. Такі кредити зазвичай оформлюють на короткі терміни. При цьому оформлення нерідко спрощене і відбувається онлайн, чим і користуються аферисти. Зловмисники використовують особисті дані іншої людини та забирають гроші, а жертві передають борг.

Що потрібно знати? Адвокат радить не квапитися говорити телефоном свої дані. Зокрема, повне ім’я. Річ у тім, що шахраї самостійно можуть вам зателефонувати, щоб непрямо випитати вашу персональну інформацію. Крім того, у колектора можна запросити документи, які можуть підтвердити законність його вимог. Якщо такі документи дійсно є, то варто звертатися до правоохоронних органів і до банківської установи, яка надавала кредит.

Що робити, якщо аферисти оформили на вас кредит

  • Якщо ж інформація підтвердилась – звертайтесь до правоохоронців;
  • Повідомте банк чи фінансову організацію про те, що ви особисто кредит не оформлювали;
  • Отримайте завірені копії договорів про кредитування від фінансової установи;
  • Колектори ж мають надати вам договір переуступки вашої заборгованості, адже вони могли викупити ваш борг у кредитора;
  • Зверніться до юриста спеціаліста з банківського права або самостійно виявіть ознаки підробки договору;
  • Переконайте банк чи він установу у підробці документа – це дасть змогу об’єднати зусилля для викриття аферистів;
  • Повідомте про підробку Нацбанк, якщо кредит на ваше ім’я шахраї оформили в банку, або до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринкових фінансових послуг, якщо мова йде про мікрокредит (вони можуть призначити перевірку та вимагати від установ пояснень);
  • Зверніться до уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (там серед іншого контролюють дотримання законодавства про захист персональних даних і якщо врешті шахрайство підтверджується будьте готові звернутися в суду).

Кредити в Україні

Раніше повідомлялося, що з’явилася нова шахрайства схема. У проєкті “Аферисти в сітях” розповіли, як аферисти виманюють гроші в довірливих громадян. Зазначається, що зазвичай це розраховано на переселенців або інших громадян, яким терміново потрібні гроші. Пропонують нібито вигідні умови, а також не просять довідку про доходи. Далі аферисти розповідають про обов’язкову умову. Заплатити річні відсотки одразу, а не після надання послуги.

Якщо жертва погоджується, то їй обіцяють після оплати надходження кредитних коштів на рахунок (проте цього не станеться). Якщо ж жертва приходить у контору аферистів, аби розібратися з питанням, то вони просять почекати ще декілька днів, аргументуючи тим, що “от-от і будуть”. Якщо й це не допомагає, то людину з офісу виштовхують.

Також повідомлялося, що в Україні Фонд гарантування вкладів фізичних осіб продовжив кредитні канікули для позичальників банків, які ліквідуються, ще на рік. Таким чином, до кінця серпня наступного року такі позичальники будуть мати пільгові умови реструктуризації кредитної заборгованості. Для того, щоб приєднатися до пільгових умов погашення додаткових угод до кредитного договору та договорів забезпечення оформлювати не треба. Достатньо лише платити за кредитом щонайменше мінімальний встановлений розмір щомісячного платежу (в залежності від типу кредитування).

Наші контакти