Ухиляння від мобілізації: які строки дії розшуку та штрафів ТЦК

В Україні громадян, які порушили правила військового обліку, можуть оголосити в розшук. Незважаючи на наявність строків для притягнення до адміністративної відповідальності, сам розшук регулюється іншими правилами і має безстроковий характер.

За словами юриста, розшук таких осіб триває до моменту, поки людина не з’явиться до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК) і не врегулює ситуацію. Закінчення певного терміну не призводить до виключення з бази МВС – підстава для розшуку зберігається до усунення порушення.

Водночас, що стосується адміністративних стягнень, то згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення (КУпАП), оштрафувати особу за порушення правил військового обліку можливо лише протягом одного року з моменту вчинення правопорушення. Якщо після неявки до ТЦК минуло понад 12 місяців, накладення штрафу вже неможливе. Однак це не означає автоматичного припинення розшуку – людина, як і раніше, залишається у відповідній базі даних.

Адвокат також уточнив, що відомості про порушників вносяться в автоматизовану систему МВС АРМОР. Ця база призначена для обліку осіб, які ухиляються від мобілізації або порушили вимоги військового обліку. Доступ до неї мають тільки уповноважені правоохоронні органи, а перевірити себе самостійно неможливо.

При цьому щоб вийти з розшуку, необхідно особисто звернутися до ТЦК, з ініціативи якого його було оголошено. Там можуть скласти протокол про адміністративне правопорушення – або відмовитися від цього, якщо строки притягнення вже минули. Далі виноситься рішення: або накладається штраф, або від нього відмовляються. У разі накладення санкції, її потрібно сплатити або оскаржити в суді. Тільки після цього особу буде виключено з бази розшуку. Без особистого звернення розшук, як правило, не припиняється, навіть якщо минув значний час.

Раніше ми писали про те, що Кабінет Міністрів ухвалив зміни до постанови №560, які змінюють алгоритм проходження військово-лікарської комісії, згідно з якими ТЦК заборонено направляти людей з інвалідністю на медкомісію.

Наші контакти