Українці зможуть детально перевіряти майбутню нерухомість онлайн: як це зробити
Якщо купуєте житло на етапі котловану, то завжди є ризик, що щось піде не так.
Українці, які купують житло в будинку, який тільки зводять, можуть перевірити всю інформацію про споруду, не виходячи з дому. Це має захистити покупців, тому що забудовник не зможе продавати їх, поки не зареєструє кожну в Мінюсті.
Шукати дані про майбутнє житло можна на сайті Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (ЄДЕССБ). Там можна перевірити, чи має право забудовник на виконання будівельних робіт, а також переглянути проєктну документацію на будівництво, містобудівні умови та обмеження.
В міністерстві відновлення пропонують шукати інформацію у таких розділах:
- Договір щодо організації та фінансування будівництва.
- Відомості про визначення гарантійної частки та розподіл прав.
- Заява про реєстрацію майнового права в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
На сьогодні вже доступні 11 заяв від забудовників:
- Фірми “КОМФОРТ ТАУН СІТІ” щодо будівництва ЖК та гаражів по вул. Львівське шосе, 51/2 в м. Хмельницькому.
- Фірми “ЦЕНТР ІНЖЕНЕРІЯ” щодо будівництва будинку за адресою Дніпропетровська область, Кам’янський район, Кам’янська територіальна громада.
- Фірми “МІСТО КОМФОРТУ” щодо будівництва багатоквартирного житлового будинку на вул. Грушевського 97, 99 в м. Пустомити Львівського району Львівської області.
- Фірми “СБМ ЗАХІД” щодо будівництва будинку на вул. Величковського, 3 у Львові.
- Фірми “ФРАНКІВСЬКИЙ ДІМ ІФ” щодо будівництва будинку в Ужгороді на Закарпатті. Фірма подала дві заяви: посилання на першу та другу.
- Фірми “МІСТО КОМФОРТУ” щодо будівництва будинку на вул. Героїв УПА в місті Сокаль Червоноградського району Львівської області.
- Фірми “Л-207” щодо будівництва будинку з комерційними приміщеннями та паркінгом на вул. Личаківській, 205, 207 у Львові.
- Фірми “НСЛ” щодо будівництва будинку з приміщеннями комерційного призначення та магазину-складу по вул. Загорській (вул. Фодора, 2) в Ужгороді.
- Фірми “МІСТО КОМФОРТУ” щодо будівництва будинку на вул. Садовій у місті Пустомити Львівського району Львівської області.
- Фірми “ЕМКІДС” щодо будівництва будинку в селі Хотів Київської області Обухівського району.
За даними міністерства відновлення, зараз готують документи для реєстрації ще 60 забудовників.
Що це дасть покупцям
В жовтні цього року вперше в Україні зареєстрували квартиру, яку тільки побудують. Це називається спеціальне майнове право. Тобто право, яке полягає у володінні та розпорядженні житлом у поки що незбудованому будинку.
За новими правилами, забудовник не зможе продавати квартири, поки не зареєструє кожну в реєстрі Мінюсту. Це має убезпечити покупців від подвійних продажів, поділу великих квартир на менші та продажу горищ та підвалів.
Такі правила з’явилися після того, як у вересні 2022 року президент Володимир Зеленський підписав закон “Про гарантування речових прав на об’єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому”. Після цього, у червні 2023 року Кабмін надав інструкцію, що мають робити забудовники, щоб працювати на українському ринку.
Авторка цих змін, нардепка Олена Шуляк пояснює, що закон дозволить захистити людей, які вкладають кошти у будівництво квартири від недоброчесних забудовників.
«Що, зокрема, вкрай важливо і за умови відбудови країни після війни. Забудовник, який захоче продавати квартири, гаражні бокси, інші житлові та нежитлові приміщення чи паркомісця, повинен обов’язково зареєструвати кожен з цих об’єктів як спеціальний об’єкт майнового права у розділі реєстру речових прав. Також забудовник має оприлюднювати детальну інформацію про об’єкт будівництва, дані про себе та кінцевих бенефіціарів», – повідомила депутатка.
За новими правилами, в разі перепланування квартири без згоди власника це буде підставою для розривання договору. При першому продажі продавець має не тільки добудувати, а ще й під’єднати комунікації.
Інформатор писав, що директору компанії-забудовника загрожує 12 років тюрми за махінації з житлом для військових.