Українці зможуть детально перевіряти майбутню нерухомість онлайн: як це зробити

Якщо купуєте житло на етапі котловану, то завжди є ризик, що щось піде не так.

Українці, які купують житло в будинку, який тільки зводять, можуть перевірити всю інформацію про споруду, не виходячи з дому. Це має захистити покупців, тому що забудовник не зможе продавати їх, поки не зареєструє кожну в Мінюсті.

Шукати дані про майбутнє житло можна на сайті Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (ЄДЕССБ). Там можна перевірити, чи має право забудовник на виконання будівельних робіт, а також переглянути проєктну документацію на будівництво, містобудівні умови та обмеження.

В міністерстві відновлення пропонують шукати інформацію у таких розділах:

 1. Договір щодо організації та фінансування будівництва.
 2. Відомості про визначення гарантійної частки та розподіл прав.
 3. Заява про реєстрацію майнового права в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

На сьогодні вже доступні 11 заяв від забудовників:

 1. Фірми “КОМФОРТ ТАУН СІТІ” щодо будівництва ЖК та гаражів по вул. Львівське шосе, 51/2 в м. Хмельницькому.
 2. Фірми “ЦЕНТР ІНЖЕНЕРІЯ” щодо будівництва будинку за адресою Дніпропетровська область, Кам’янський район, Кам’янська територіальна громада.
 3. Фірми “МІСТО КОМФОРТУ” щодо будівництва багатоквартирного житлового будинку на вул. Грушевського 97, 99 в м. Пустомити Львівського району Львівської області.
 4. Фірми “СБМ ЗАХІД” щодо будівництва будинку на вул. Величковського, 3 у Львові.
 5. Фірми “ФРАНКІВСЬКИЙ ДІМ ІФ” щодо будівництва будинку в Ужгороді на Закарпатті. Фірма подала дві заяви: посилання на першу та другу.
 6. Фірми “МІСТО КОМФОРТУ” щодо будівництва будинку на вул. Героїв УПА в місті Сокаль Червоноградського району Львівської області.
 7. Фірми “Л-207” щодо будівництва будинку з комерційними приміщеннями та паркінгом на вул. Личаківській, 205, 207 у Львові.
 8. Фірми “НСЛ” щодо будівництва будинку з приміщеннями комерційного призначення та магазину-складу по вул. Загорській (вул. Фодора, 2) в Ужгороді.
 9. Фірми “МІСТО КОМФОРТУ” щодо будівництва будинку на вул. Садовій у місті Пустомити Львівського району Львівської області.
 10. Фірми “ЕМКІДС” щодо будівництва будинку в селі Хотів Київської області Обухівського району.

За даними міністерства відновлення, зараз готують документи для реєстрації ще 60 забудовників.

Що це дасть покупцям

В жовтні цього року вперше в Україні зареєстрували квартиру, яку тільки побудують. Це називається спеціальне майнове право. Тобто право, яке полягає у володінні та розпорядженні житлом у поки що незбудованому будинку.

За новими правилами, забудовник не зможе продавати квартири, поки не зареєструє кожну в реєстрі Мінюсту. Це має убезпечити покупців від подвійних продажів, поділу великих квартир на менші та продажу горищ та підвалів.

Такі правила з’явилися після того, як у вересні 2022 року президент Володимир Зеленський підписав закон “Про гарантування речових прав на об’єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому”. Після цього, у червні 2023 року Кабмін надав інструкцію, що мають робити забудовники, щоб працювати на українському ринку.

Авторка цих змін, нардепка Олена Шуляк пояснює, що закон дозволить захистити людей, які вкладають кошти у будівництво квартири від недоброчесних забудовників.

«Що, зокрема, вкрай важливо і за умови відбудови країни після війни. Забудовник, який захоче продавати квартири, гаражні бокси, інші житлові та нежитлові приміщення чи паркомісця, повинен обов’язково зареєструвати кожен з цих об’єктів як спеціальний об’єкт майнового права у розділі реєстру речових прав. Також забудовник має оприлюднювати детальну інформацію про об’єкт будівництва, дані про себе та кінцевих бенефіціарів», – повідомила депутатка.

За новими правилами, в разі перепланування квартири без згоди власника це буде підставою для розривання договору. При першому продажі продавець має не тільки добудувати, а ще й під’єднати комунікації.

Інформатор писав, що директору компанії-забудовника загрожує 12 років тюрми за махінації з житлом для військових.

Наші контакти