Загальна мобілізація: що робити, якщо особа з третьою групою інвалідності отримала повістку
Деякі категорії громадян не підлягають призову на військову службу.
В Україні оголошена загальна мобілізація через повномасштабне вторгнення Росії. В цей час військовозобов’язані отримують повістки і можуть поповнити ряди української армії.
Юрист Костянтин Грітчин пояснив, чи можуть призвати інваліда третьої групи.
Згідно абз.3 ч.1 ст.23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані визнані в установленому порядку особами з інвалідністю. Відповідно до ч.2 ст.23 цього закону особи з інвалідністю, а також особи, зазначені в абзацах четвертому – дванадцятому частини першої цієї статті, у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою і тільки за місцем проживання.
Таким чином, така особа звільнена від призову під час мобілізації, та без згоди її мобілізувати не можуть, але для того, щоб скористуватись звільненням (у разі виклику до військкомату (ТЦКСП) або явки) їй необхідно надати документи, що підтверджують інвалідність.
Іноді осіб з інвалідністю можуть визнати обмежено придатними і навіть придатними до військової служби відповідно до Додатку №1 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міноборони України від 14.08.2008 № 402, однак, за словами юриста, це жодним чином не впливає на те, що особа звільнена від мобілізації.
У разі вручення повістки такій особі необхідно звернутись з заявою про надання відстрочки та надати один із документів, що підтверджує інвалідність:
- довідку до акту огляду медико-соціальною експертною комісією (форма первинної облікової документації № 157-1/о);
- або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус;
- або пенсійного посвідчення;
- або посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги, в яких зазначено групу та причину інвалідності; довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики.
Заяву слід надрукувати у двох примірниках та підписати. Два примірника слід подати у відділ діловодства (канцелярії або відділу вхідної кореспонденції) військкомату, та просити поставити на одному екземплярі позначку про отримання та реєстраційний номер. Максимальний термін розгляду заяви 30 днів.